زمان مطالعه : 12 minutes

آشنایی با جراحی پروتز آلت در مردان

مردانی که از اختلال نعوظ رنج می‌برند و با وجود امتحان کردن راه‌ های درمان مختلف بهبود پیدا نکردند، می‌توانند جراحی پروتز آلت انجام دهند. پروتز آلت انواع مختلفی دارد که جراح متناسب با شرایط بیمار مناسب‌ترین نوع آن را انتخاب می‌کند. به این شکل بیمار می تواند کیفیت رابطه‌ی جنسی خود را ارتقا بدهد و علاوه بر رضایت جنسی بیشتر طرفین، اعتماد به نفس بیشتری نیز کسب نماید.

تا پایان این مطلب همراه ما باشید تا اطلاعات کاملی در مورد کاشت پروتز آلت در اختیار شما قرار دهیم.

جراحی پروتز آۀت درمان قطع عدم نعوظ
جراحی پروتز آلت درمان قطعی عدم نعوظ

پروتز آلت چیست؟

ایمپلنت یا پروتز آلت به ابزاری می گویند که برای درمان عدم نعوظ فرد از طریق عمل جراحی داخل آلت متقاضی قرار می دهند.

انواع پروتز آلت کدام است؟

پروتزهایی که برای جراحی آلت به کار می روند دو نوع پروتز منعطف و پروتز بادی هستند.

پروتز منعطف آلت تناسلی

پروتزهای منعطف با نام پروتز نیم سخت هم شناخته می‌شوند و از یک جفت میله‌ی منعطف تشکیل می‌شوند. این میله‌ها داخل بافت آلت یا کورپورا کاورنوس قرار می‌گیرد. پس بیمار می‌تواند موقعیت آلت و میله‌های پروتز را با دست تنظیم کند. البته این دستکاری تاثیری در بلند شدن یا افزایش قطر آلت ندارد و فقط برای تنظیم موقعیت استفاده می‌شود.

طرز کار با پروتز منعطف آسان است و تنها لازم است پروتز را کمی رو به بالا خم کنید تا آلت سفت و راست شود (حالت نعوظ). پس از پایان رابطه‌ی جنسی با فشار کمی می توان آلت را به وضعیت عادی برگردانده و رو به پایین خم کرد.

مزیت استفاده از این پروتزها این است پیچیگی ندارد و به راحتی قابل استفاده است. اگرچه ممکن است راست بودن برای برخی از افراد آزاردهنده باشد. همچنین این پروتزها از لحاظ قیمت ارزان‌تر هستند و موجب تحمیل هزینه‌ی بالایی به بیمار نمی‌شوند.

پروتز بادی آلت تناسلی

پروتز آلت بادی از دو سیلندر متشکل است که می‌توان بعد از جراحی و پس از اینکه داخل آلت قرار گرفت آن را با مایع تحت فشار منبسط کرد. به این منظور لوله‌هایی در نظرمی گیرند که سیلندرها را به مخزن مایع و پمپ متصل کند. در نتیجه با فشار دادن روی پمپ پروتز باد می‌شود.

پروتز بادی آلت با پروتز منعطف یک تفاوت اصلی دارد. آن هم این است که قطر و طول آلت جنسی را افزایش می‌دهد. درحالی‌که پروتز منعطف فاقد این ویژگی است.

 پروتز بادی شامل دو نوع پروتز دو تکه و چند تکه می باشد.

  • پروتز بادی دو تکه

این نوع به مرور زمان باعث تحلیل رفتن بافت آلت می‌شود و شکل غیر طبیعی دارد چراکه سر آلت را به حالت چهارگوش درمی‌آورد.

  • پروتز بادی چند تکه

 پروتز بادی چند تکه برای بزرگ کردن آلت جنسی به مقدار مایع بیشتری نیاز دارد. به همین دلیل آلت را سفت‌ تر می‌کند. آلت مردی که این نوع پروتز در آن تعبیه شده در حالت عادی و فاقد نعوظ، شل و نرم است و بیمار را اذیت نمی‌کند. همچنین به دلیل فشار کمی که به بافت آلت وارد می‌کند، احتمال تحلیل رفتن بافت آلت در آن کم است. 

کدام پروتز آلت مناسب‌تر است؟

انتخاب پروتز آلت به عهده‌ی پزشک جراح است. اما نظر بیمار هم در این انتخاب تاثیرگذار است. پزشک برای انتخاب بهترین پروتز برای متقاضی جراحی مواردی همچون سن فرد، بیماری‌ها و نیز روش‌های درمان قبلی که فرد اقدام نموده را در نظر می‌گیرد.

کاندیداهای مناسب برای جراحی پروتز آلت چه کسانی هستند؟

یکی از سوالات متداولی که در مورد پروتز آلت پرسیده می‌شود این است که این جراحی برای چه افرادی قابل انجام است. در واقع کسانی که درگیر اختلالات نعوظ دائمی و عدم نعوظ باشند، یا دچار بدشکلی آلت هستند می‌توانند از پروتز آلت استفاده کنند. همچنین کسانی که نمی‌توانند با استفاده از دارو مشکل نعوظ خود را درمان کنند یا با دارو درگیر عوارض جانبی می‌شوند و به نوعی ممنوعیت مصرف دارند، می‌توانند روش جراحی پروتز آلت را جایگزین استفاده از دارو نمایند.

گروه دیگری از افراد ککاندید مناسب جراحی پروتز آلت هستند، افرادی می باشند که به دلیل بیماری قلبی نمی‌توانند از درمان‌های دارویی نعوظ و اختلالات جنسی بهره ببرند. همینطور کسانی که فقط با تزریق دارو به آلت می‌توانند به نعوظ برسند هم کاندیدای مناسبی برای جراحی پروتز آلت هستند.

تاثیرگذاری پروتز آلت بر نعوظ چقدر است؟

میزان رضایت بیمارانی که از پروتز آلت استفاده می‌کنند زیاد است و معمولا بیش از 80 درصد این افراد می‌توانند هنگام رابطه نعوظ را تجربه کنند. زیرا پروتز می‌تواند استحکام مناسب را در آلت برای برقراری رابطه جنسی ایجاد بکند البته پروتزها فقط بر مکانیسم نعوظ اثر گذارند و هیچ تغییری در توانایی ارگاسم یا زمان انزال فرد ایجاد نمی‌کنند. حتی تغییری در پوست آلت جنسی نیز ایجاد نمی‌شود.

البته این نکته را هم باید در نظر داشت فردی که جراحی پروتز آلت انجام می دهد دیگر نمی‌تواند نعوظ طبیعی داشته باشد. پس اگر بنا به دلایلی بخواهد پروتز را خارج کند، هرگز نعوظ طبیعی و عادی را تجربه نمی‌کند.


بیشتر بخوانید: بهترین جراح پروتز آلت در تهران و ایران + لیست 5 تایی


آمادگی قبل از جراحی پروتز آلت

بیمارانی که برای تعبیه پروتز آلت به جراح مراجعه می نمایند، لازم است سابقه‌ی پزشکیشان را در اختیار پزشک قرار دهند و نیز تحت معاینه قرار گیرند. بعد از بررسی شرایط جسمی بیمار، پزشک در مورد انتظارات بیمار و هدف او از انجام جراحی پرس و جو می کند و شرایط جراحی را به طور کامل برای بیمار توضیح خواهد داد.

جراح همچنین باید به فرد متقاضی تذکر دهد که جراحی پروتز آلت نعوظ را برای مردان آسان می‌کند، اما سبب افزایش میل جنسی نمی شود و همینطور نباید انتظار داشت که بعد از جراحی آلت تناسلی بزرگتر شود.

در زمان جراحی در بیمارستان یا کلینیک هم لازم است بیمار تحت بیهوشی قرار بگیرد. البته مطابق نظر پزشک می‌توان با استفاده از بی حسی موضعی یا بیحسی نخاع نیز جراحی انجام شود. برای جلوگیری از عفونت تزریق درون وریدی آنتی‌بیوتیک انجام می شود که بعضی از پزشکان از آن استفاده می‌کنند.

شیوه انجام جراحی پروتز آلت چگونه است؟

برای انجام جراحی و تعبیه پروتز آلت مدت زمانی در حدود حداکثر یک ساعت لازم است. در اولین قدم برای شروع جراحی سوند ادراری از راه آلت وارد مثانه‌ی بیمار می شود تا حین جراحی ادرار در آن جمع شود. سپس جراح برشی را در یکی از قسمت‌های زیر ایجاد می‌ کند:

  • زیر سر آلت
  • پایین شکم
  • پایه آلت

این برش به هاین علت ایجاد می‌شود که پزشک بتواند بافت اسفنجی درون آلت که هنگام نعوظ پر خون می‌شود را بکشد. سپس مناسب‌ترین سایز پروتز انتخاب می شود و آن را داخل آلت قرار می‌دهند. در نهایت بعد از قرار دادن پروتزها، محل برش حین جراحی را بخیه می زنند. 

جراحی تعبیه پروتز آلت مردان
پروتز آلت تعبیه شده

مراقبت‌های بعد از جراحی پروتز آلت چیست؟

بعد از جراحی لازم است اقدامات مراقبتی ویژه‌ای انجام شود تا عمل پروتز آلت نتیجه و اثربخشی بهتری داشته و درد و ناراحتی بیماران کاهش یابد.

مصرف دارو بعد از جراحی پروتز آلت

یکی از عارضه‌ هایی که بیماران پس از هر نوع جراحی تجربه می‌کنند درد و التهاب می باشد. پزشک ممکن است برای کنترل درد و التهاب داروی مسکن تجویز کند. همچنین برای پیشگیری از عفونت لازم است بیمار تا یک هفته بعد از جراحی از آنتی‌بیوتیک استفاده کند.

بیمار تا سه روز بعد از جراحی نباید به پشت دراز بکشد و روی کیسه‌ی بیضه خود بنشیند. زیرا این وضعیت باعث می‌شود پمپ بالا آمده و نتیجه‌ی دلخواه از عمل حاصل نشود.

موارد دیگری که بیمار باید رعایت کند شامل موارد زیر است.

  • بیماری که این جراحی را انجام می دهد باید تا یک هفته آینده پس از جراحی آلت را به سمت ناف نگه دارد که به سمت پایین خم نشود.
  • فرد برای شروع فعالیت جنسی بعد از تعبیه پروتز آلت باید حداقل 4 الی 6 هفته بعد از عمل صبر کند.
  • فعالیت‌های بدنی یا حمل اجسام سنگین و ورزش بلافاصله بعد از عمل ممنوع است. انجام این موارد باید به مدت 4 الی 6 هفته بعد از جراحی فاصله بیفتد.

باد کردن پروتز بعد از جراحی

بعد از جراحی بیمار باید پروتز را باد کند. برخی از بیمارانی که هموستاز مناسبی دارند و خونریزی آن‌ها قطع شده باشد می‌توانند پروتز آلت را باد و سپس باد آن را تخلیه کنند. معمولا این کار 4 تا 8 هفته بعد از جراحی انجام می‌شود.

بعد از اینکه بیمار بتواند پروتز آلت را به راحتی باد و آن را تخلیه کند، جراح به او توصیه می‌کند روزانه یک یا دو مرتبه این کار را انجام دهد. با این کار در نواحی اطراف سیلندر کشش ایجاد می شود. این تمرین برای این است که فرد در بدنه‌ی آلت خود هیچ احساس ناراحتی نداشته باشد.

عوارض جراحی پروتز آلت شامل چه مواردی است؟

طبیعتا انجام هر گونه عمل جراحی عوارض طبیعی با خود به همراه دارد. در صورتی‌ که مراقبت‌های لازم نیز توسط بیمار انجام نشوند، ممکن است عوارض خطرناکی ایجاد شوند که می تواند نتیجه‌ی جراحی را تحت تاثیر قرار دهد.

بیشتر افراد کادید، درد و ناراحتی خفیف یا تورم مختصر در ناحیه‌ی جراحی را تجربه می‌کنند. اما عوارض خطرناک جراحی مثل خونریزی شدید و غیر قابل کنترل از آلت تناسلی می باشد. در صورتی که بیمار مراقبت‌های بهداشتی لازم را انجام ندهد یا در مصرف داروهای آنتی‌بیوتیک کوتاهی کند، ممکن است محل جراحی دچار عفونت شود که مشکلاتی را برای بیمار به همراه دارد.

عوارض دیگری که بعد از جراحی پروتز آلت  ممکن است مشاهده شود ایجاد بافت همبند در محل جراحی و زخم و نیز تحلیل بافت‌های اطراف محل جراحی است.

هزینه جراحی پروتز آلت چقدر است؟

یکی از مهم ترین مورادی که می تواند بر تصمیم بیمار و استفاده از پروتز آلت تاثیرگذار باشد، هزینه‌ های جراحی است. هزینه‌ی این جراحی ثابت نیست و عوامل مختلفی می توانند قیمت آن را تغییر دهند.

به طور مثال میزان تخصص و تجربه‌ی جراح از عوامل با اهمیتی است که قیمت جراحی را تعیین می نماید. علاوه بر این کلینیک یا بیمارستانی که جراحی در آن صورت می گیرد با توجه به خدماتی که در اختیار بیمار قرار می‌دهد، هزینه ای دریافت می‌کند.

به این ترتیب اگر تجهیزات اتاق عمل به روز و پیشرفته باشد و هرچه کیفیت خدمات ارائه شده به بیمار بهتر باشد، هزینه‌ی انجام آن بیشتر خواهد بود. به جز مواردی که ذکر کردیم قیمت پروتز آلت نیز در افزایش یا کاهش هزینه‌ های جراحی تاثیرگذار است.

هزینه های جراحی پروتز آلت
مزایا و معایب جراحی پروتز آلت چیست؟  

جراحی پروتز آلت به عنوان یک شیوه‌ی قطعی و صد درصدی درمان اختلال در نعوظ شناخته می‌شود. فردی که کاشت پروتز را انجام می دهد می‌تواند تا هر زمان که بخواهد نعوظ خود را حفظ کند. همچنین نعوظی که با پروتز ایجاد می‌شود بعد از انزال از بین نمی‌رود. از این جهت این روش درمان مشکل نعوظ برای افرادی که مبتلا به زود انزالی نیز هستند مناسب است.

استفاده از پروتز آلت فقط شامل رضایت فردی شخص کاندید جراحی نمی شود بلکه میزان رضایت شریک جنسی فرد نیز از کیفیت رابطه‌ی جنسی بالاتر می‌رود. به این ترتیب لذت جنسی طرفین و نیز اعتماد به نفس شخص افزایش می یابد.

با توجه به این موضوع که این جراحی همچنان به اشتباه جراحی زیبایی تلقی می شود و بیمه‌های درمانی از بیماران متقاضی این جراحی حمایت نمی‌کنند و هزینه‌ی انجام آن زیاد است، همه‌ی افراد توانایی پرداخت هزینه‌ های این نوع جراحی را ندارند.

نکته‌ی مهم دیگر در ارتباط با پروتز آلت این است که این روش مانند سایر روش‌های جراحی پروتز، برگشت ناپذیر است. یعنی فرد متقاضی این روش درمانی برای اختلالات نعوظ باید آگاهی کامل در مورد همه جنبه های آن و به عنوان آخرین راه درمان از آن استفاده کند.  

جمع‌بندی

یکی از روش های روز دنیا و موثر در درمان اختلالات نعوظ استفاده از جراحی پروتز آلت می باشد. این شیوه اثربخشی بسیار بالایی دارد و افرادی که از آن استفاده می‌کنند نیز رضایت بالایی از عملکرد پروتزها دارند.

امیدواریم اطلاعات موجود در این مطلب برای شما مفید باشد و بتوانید بر اساس آن تصمیم درستی جهت انجام جراحی پروتز بگیرید.

آخرین به روز رسانی : یک شنبه 1401/11/30

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.