چکاپ سلامت جنسی قبل از ازدواج

چکاپ و بررسی ناتوانی عملکرد دستگاه تناسلی ( مثل مشکلات نعوظ، انزال، خشکی واژن و … ) و بررسی عفونت هاو ویروس های جنسی (مثل زگیل تناسلی، تبخال تناسلی، مشکلات ادراری و … ) و درمان این بیماری ها امروز از مواردی است که اکثر افراد جامعه به آن اهمیت می دهند. زیرا امروزه سن روابط جنسی در افراد کاهش یافته و از طرفی برخی از این بیماری ها از طریق محیط هایی چون مرکز اپیلاسیون، مرکز لیزر، استخر ها، توالت فرنگی های عمومی و … انتقال می یابد. 

از طرفی با بالا رفتن سن ازدواج و تغییر در سبک غذایی و زندگی جامعه شاهد افزایش بیماری هایی چون سرطان های تخمدان و بیضه و  کاهش قدرت باروری در مردان و زنان هستیم. 

از این رو در اکثر جوامع پیشرفته مردم به صورت سالانه سیستم و دستگاه تناسلی خود را از نظر بیماری ها و سرطان ها و قدرت باروری و مشکلات جنسی بررسی و چکاپ می نمایند و این چکاپ ها امروزه در ایران بسیار مورد استقبال واقع شده است.

ناتوانی و بیماری های جنسی و باروری چیست؟

 مشکلات و بیماری های جنسی به دو دسته ی متفاوت تقسیم می شوند:

1. ناتوانی عملکرد جنسی: 

برخی عوامل  مثل دیابت، چربی، فشار خون، استرس و … میتوانند بر عملکرد دستگاه تناسلی و قدرت جنسی و کیفیت رابطه ی جنسی افراد تاثیر بگذارند. این مشکلات عامل بیماری هایی چون اختلال نعوظ ، خشکی واژن، اختلال انزال، درد در زمان انزال و … می گردد.

2. بیماری های جنسی:

عفونت ها و بیماری های جنسی یکی از مواردی هست که امروزه برای اکثر افراد جامعه رخ می دهد. در کشور ما عموما تصور بر این است که این بیماری ها و عفونت ها تنها از طریق روابط جنسی انتقال می یابد. اما بر خلاف تصور، برخی از این بیماری ها از طریق راه های دیگر مثل سالن های اپیلاسیون یا لیزر با تجهیزات مشترک، استخر ها و مراکز ماساژ با سطح بهداشت پایین، استفاده از حوله های مشترک در استخر ها، بی توجهی به نظافت شخصی و … قابل انتقال است.این بیماری ها به عفونت ها یا میکروب ها و … ای گفته می شود که عموما سیستم تناسلی (مثل بیضه ها و پروستات و … )  و سیستم ادراری ( مثل کلیه و مجرا و … )  و ناحیه تناسلی ( مثل عانه ، زیر شکم، اطراف آلت، اطراف واژن، اطراف مقعد و … ) فرد را درگیر میکند.

۳. مشکلات باروری:

یکی از مشکلاتی که امروزه بیش از نیمی از افراد بعد از ازدواج با آن مواجه می شوند مشکلات در باروری است. بالارفتن سن ازدواج و تغییر در نوع تغذیه و نداشتن تحرک کافی در بین جوانان به صورت مستقیم عامل برخی مشکلات باروری هستند. از طرفی اکثر این مشکلات پنهان بوده وبه دلیل نبود آگاهی در جامعه افراد زمانی متوجه ی این مشکلات میگردند که راه درمانی وجود ندارد و یا هزینه ی درمان بسیار بالا می رود. مشکلاتی چون کاهش ذخیره ی تخمدان بعد از سن ۳۰ سالگی و بیماری های دستگاه تناسلی مثل واریکوسل و آندومتریوز و ... به صورت مستقیم باروری زوج ها را تحت تاثیر قرار می دهند. 

 با گسترش آگاهی عمومی و اطلاع رسانی در این موارد در ایران، افراد زیادی قبل از ازدواج برای چکاپ سلامت جنسی اقدام کرده تا در صورت مشخص شده بیماری یا مشکل به درمان و برطرف کردن آن بپردازند.

انواع مشکلات و بیماری های جنسی در زمان و مردان ؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم این مشکلات و بیماری ها دو دسته ی متفاوت دارند که در زنان و مردان هر دسته متفاوت است . در زیر برخی از این انواع نوشته شده است

ناتوانی جنسی در مردان

هر نوع اختلال یا مشکل در عملکرد جنسی دستگاه تناسلی مردانه. مثل :
 1.مشکلات و اختلالات نعوظ 
2. زود انزالی یا دیر انزالی
3. خون در منی و کاهش حجم منی
4. درد انزال
5. درد بیضه
6. انزال خشک 
و…

ناتوانی جنسی زنان

هر نوع اختلال یا مشکل در عملکرد جنسی زنانه مثل:

1.واژن خشک

2.عدم ارضا شدن

3.بی میلی جنسی

4.درد در زمان رابطه

5.زخم دهانه رحم

6.زگیل دهانه رحم

و….

بیماری ،ویروس ، انگل و عفونت های جنسی در مردان

هر نوع بیماری ویروسی و میکروبی در دستگاه ادراری و تناسلی مردانه. مثل:

1. عفونت پروستات

2. عفونت بیضه

3. عفونت ادراری

4. ویروس HPV و زگیل تناسلی 

5. تبخال تناسلی

6. سوزاک 

7. سفلیس 

8. ایدز

و…

بیماری ، ویروس ، انگل و عفونت های جنسی در زنان

هر نوع بیماری ویروسی و میکروبی در دستگاه ادراری و تناسلی زنانه. مثل :

1. عفونت و ترشحات زیاد واژن

2. تبخال تناسلی

3. سوزاک

4.سفلیس

5. شاکرویید

6.ویروس HPV و زگیل تناسلی

7. عفونت ادراری

8. ایدز

و….

مشکلات باروری در مردان

هر نوع بیماری و مشکل که باعث کاهش قدرت باروری مردان گردد، مثل :
1. عفونت پروستات

2. عفونت بیضه

3. عفونت ادراری

4. ویروس HPV و زگیل تناسلی

5. تبخال تناسلی

6. سوزاک

7. سفلیس

8. ایدز

و…

مشکلات باروری در زنان

هر نوع بیماری و مشکل که باعث کاهش قدرت باروری زن گردد، مثل :

1. عفونت و ترشحات زیاد واژن

2. تبخال تناسلی

3. سوزاک

4.سفلیس

5. شاکرویید

6.ویروس HPV و زگیل تناسلی

7. عفونت ادراری

8. ایدز

و….

چکاپ و بررسی ناتوانی و بیماری های جنسی و باروری

چکاپ و بررسی این مشکلات و بیماری ها اصولا با سونوگرافی مخصوص، آزمایشات تخصصی، معاینه و شرح حال بیمار انجام می شود.

چکاپ و بررسی ناتوانی و بیماری های جنسی و باروری

چکاپ و بررسی این مشکلات و بیماری ها اصولا با سونوگرافی مخصوص ، آزمایشات تخصصی ، معاینه و شرح حال بیمار انجام می شود.

مراحل چکاپ و درمان بیماری های جنسی

در ابتدا باید به مرکز و پزشک ارائه دهنده ی خدمات مربوطه مراجعه کنید، در مرکز پزشکی آندرومید پکیج این چکاپ به شما ارائه می شود.

سپس پزشک به معاینه و بررسی و چکاپ شما می پردازد. در صورت مشخص شدن این بیماری ها و مشکلات پزشک بر اساس نوع مشکل و بیماری شما برای شما دارو و درمان لازم را تجویز میکنند.

چرا امروز چکاپ باروری قبل یا در زمان ازدواج بسیار مهم است

همانطور که در بالا گفتیم بالا رفتن سن ازدواج و تغییر در سبک زندگی افراد ( مثل کاهش حرکت بندی و تغییر در سبک تغذیه و …. ) ، مشکلات باروری و بیماری های خاموش دستگاه تناسلی در بین افراد افزایش یافته است.

مشکلاتی چون:

کاهش ذخیره ی تخمدان  که باعث  کاهش قدرت باروری میگردد

کاهش کیفیت اسپرم که باعث کاهش قدرت باروری می گردد.

مشکلات و سرطان های بیضه ( اصولا در مراحل اولیه بدون علامت هستند )

مشکلات و سرطان های  تخمدان و رحم ( اصولا در مراحل اولیه بدون علامت هستند )

و ….

از طرفی امروزه اکثر زوجین در زمان ازدواج اقدام به بارداری نمیکنند و اصولا بین ازدواج و بچه دار شدن آنها فاصله ی زمانی چند ساله وجود دارد، این موضوع باعث از دست رفتن زمان طلایی میگردد. امروزه نیمی از زوج ها دچار مشکلات باروی جدی هستند که اکثرا زمان طلایی برای درمان یا پیشگیری را از دست داده و زمانی اقدام به بارداری میکنند که مشکل پیشرفت کرده و هزینه ی درمان بسیار بالایی دارد. 

 

شایع ترین مشکلات زوجین بعد از ازدواج

یکی از موارد بسیار شایعی که امروزه نیمی از زوجین به آن دچار هستند، مشکل کاهش ناگهانی قدرت باروری است.

خانم های زیادی در زمان ازدواج ذخیره ی تخمدان مناسبی داشته که به دلیل ندادن چنین چکاپ هایی و نبود چنین اموزش هایی در جامعه، زمان طلایی خود را از دست داده و در زمان اقدام برای بارداری حتی به فاصله ی ۲ یا ۳ سال بعد از ازدواج دچار مشکل کاهش ذخیره ی تخمدان شده و در مجبور به صرف هزینهی بسیار بالای IVF و ... می شوند و یا مردان بسیاری در زمان ازدواج و قبل از آن دارای کیفیت اسپرم مناسبی بوده که به دلیل ندادن چکاپ سلامت جنسی یکباره کیفیت اسپرم آنها دچار اختلال شده و دچار ناباروری می گردند.

از این رو امروزه شاهد رشد بیش از حد مراکز IVF و ناباروری و پدیده ی تخمک و اسپرم اهدایی در ایران هستیم.

از این روبه تمام افراد توصیه می شود قبل یا در زمان ازدواج تست و چکاپ های سلامت جنسی را انجام داده تا در آینده از صرف هزینه های بسیار بالا و درگیر شدن به مشکلات غیر قابل برگشت در امان باشند.