درمان زگیل تناسلی | آندرومید

زگیل تناسلی چیست؟

بافتی نرم و برجسته است که بر روی ناحیه تناسلی ظاهر می شود. این زگیل در اثر ویروس HPV ایجاد می شود. زگیل تناسلی در زبان انگلیسی با اصطلاح Genital Warts شناخته شده است و یکی از رایج ترین بیماری های جنسی می باشد که در بانوان و مردان به طور شایع دیده شده است اما برای زنان خطرناکتر است. زیرا برخی از تایپ های این ویروس میتوانند باعث ایجاد سرطان دهانه رحم یا واژن شوند. انتخاب بهترین روش و پزشک برای درمان زگیل تناسلی از دغدغه های اصلی بیماران مبتلا به ویروس HPV و زگیل تماسلی می باشد.

 در ادامه مقاله به بررسی تمام این نکات می پردازیم:

 

زگیل تناسلی چگونه تشخیص داده می شود؟ 

در ابتدا باید گفت زگیل تناسلی با  ویروس HPV متفاوت است. ویروس بدن فرد را آلوده میکند. اما زگیل زمانی رخ میدهد که سیستم ایمنی بدن فرد مقاومت خود را در برابر ویروس از دست بدهد و این ویروس به حالت زائده ی پوستی روی سطح ناحیه ی تناسلی رشد کند. در نتیجه لزوما تمام افرادی که مبتلا به ویروس هستند، زگیل تناسلی ندارند و این زگیل در بدن برخی ایجاد می شود. به این افراد ناقل بی علامت میگوند، یعنی میتوانند ویروس را به بدن فرد دیگر منتقل کنند بدون اینکه خودشان زائده ی فعال داشته باشند.  

همانطور که در بالا اشاره کردیم زگیل تناسلی با ویروس متفاوت است. ویروس با چشم قابل دیدن نیست و برای تشخیص نیاز به بررسی و آزمایشات پزشکی دارد. از طرفی زگیل تناسلی نیز از نظر ظاهری بسیار به بیماری های دیگر چون تبخال و ... شبیه است. از این رو تشخیص ویروس HPV و زگیل تناسلی فقط توسط پزشک به کمک معاینه و برخی آزمایشات امکان پذیر است.

 

از کجا بفهمیم چگونه و چه زمانی به زگیل تناسلی یا ویروس HPV دچار شده ایم:

ویروس HPV و زگیل تناسلی در اکثر موارد از رابطه جنسی منتقل می شود(در برخی موارد نادر دیده شده از راه های غیر رابطه ی جنسی مثل استفاده از حوله های مشترک و... نیز انتقال یافته است). دوره ی نهفتگی این ویروس بین ۳ روز تا ۳۰ سال و بیشتر است. بدان معنی که  از آلوده شدن فرد به ویروس تا زمان ایجاد زگیل چند روز تا چندین سال ممکن است زمان ببرد ( دربرخی موارد نیز ممکن است فرد آلوده تا آخر عمر خود هیچگاه زائده ی پوستی نداشته باشد) به همین دلیل فهمیدن دقیق زمان ابتلا به ویروس HPV یا زگیل تناسلی عملا غیر ممکن است.

علائم زگیل تناسلی: 

ویروس HPV علامت دار نبوده و با چشم قابل دیدن نیست. اما زگیل تناسلی به صورت زائده های پوستی  شبیه گل کلم، صاف یا کمی زبر و با احساس خارش یا قرمز یا تیرگی می باشند. این بافت ها ممکن است به شکل یک خوشه زگیل یا فقط یک زگیل تنها ظاهر شوند. باید توجه داشت زگیل ها میتوانند بسیار ریز بوده که با چشم غیر مسلح به راحتی دیده نشوند و یا در برخی موارد داخل مجرای ادرار یا داخل دهانه ی رحم و بافت های داخلی ناحیه تناسلی ایجاد شوند که به راحتی قابل مشاهده نباشند.

زگیل تناسلی در مردان ممکن است در یکی از این نواحی ایجاد شود:

 • آلت تناسلی 
 • اسکروتوم (کیسه بیضه)
 • کشاله ران
 • داخل مجرا ادرار
 • اطراف مقعد 
 • پوست زیر شکم یا ناحیه ی عانه
 • و ...

 زگیل تناسلی در زنان ممکن است در یکی از این نواحی ایحاد شود:

 • داخل مهبل (واژن)
 • اطراف مقعد
 • خارج از مهبل (واژن)
 • دهانه رحم
 • بر روی پوست زیر شکم یا ناحیه ی عانه
علاوه بر نواحی که در بالا نام برد شد این ویروس بر روی لب ها، دهان، زبان یا گلوی فردی که تماس جنسی دهانی با فرد مبتلا دارد نیز میتواند ایجاد شود.

راه های انتقال ویروس HPV و زگیل تناسلی:

 این ویروس و زگیل عموما از طریق رابطه ی جنسی منتقل میگردد. به یاد داشته باشید این انتقال حتمی نیست و احتمال آن وجود دارد فرد پس از رابطه آلوده نشود. اما باید توجه داشت اگر فرد مبتلا  زائده ی پوستی فعال یا همان زگیل تناسلی داشته باشد٬‌ احتمال سرایت بیماری بیشتر خواهد بود. عامل اصلی این انتقال رابطه ی جنسی است، اما به دلیل مقاوم بودن این ویروس در برابر شوینده ها ی سطح و مقاومت بالای آن دربرابر ضد عفونی سطح و گند زدایی٬ در برخی موارد نادر دیده شده که فرد در اثر عوامل زیر به زگیل مبتلا شده.

 

سایر روشهای انتقال زگیل تناسلی:

 • استفاده از سرویس های بهداشتی فرنگی همگانی 
 • انجام اپیلاسیون در مراکز غیر بهداشتی و لیزر موهای زائد و استفاده ی مشترک ازبرخی وسایل
 • انتقال از مادر به جنین هنگام زایمان طبیعی
 • مشترک  استفاده کردن از لباس زیر
 • حوله های مشترک استخر های عمومی 
 •  تیغ های اصلاح  مشترک در ناحیه تناسلی
 • و...

راه های پیشگیری از ابتلا به ویروس HPV و زگیل تناسلی:

 برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس باید هر فرد قبل از داشتن اولین رابطه ی جنسی خود واکسن گارداسیل را تزریق نماید. درصورتی که قبلا رابطه داشته اید اما به ویروس دچار نشده باشد نیز میتواند واکسن زگیل یا گارداسیل را برای پیشگیری از ابتلا دریافت نماید.این واکسن محدودیت سنی نداشته و برای تمامی افراد قابل تزریق است. 

واکسن گارداسیل را از کجا تهیه کنیم:

برای تهیه ی این واکسن باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک واکسن رابرای شما نسخه کرده و تزریق مراحل دریافت آنرا توضیح میدهد. سپس به داروخانه ای که به شما معرفی میکند مراجعه مینمایید.
 

درمان زگیل های تناسلی:

این سوال حتما براتون پیش میاد که آیا زگیل تناسلی درمان دارد؟

زگیل تناسلی قابل درمان هست اما ویروس HPV درمان ندارد و فرد تا اخر عمر مبتلا به ویروس می باشد و امکان انتقال به فرد دیگر را دارد. اگر به زگیل تناسلی مبتلا شده‌اید قبل از هرچیز باید آرامش خود را حفظ کنید و بلافاصله به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید.

چرا درمان زگیل تناسلی مهم است:

شاید شما هم از دسته افرادی باشید که از مراجعه به پزشک خجالت می کشید . از طرفی فکر کنید چون  ویروس HPV درمان ندارد پس مراجعه به پزشک و تحت نظر بودن بی فایده است. اما باید بدانید زگیل تناسلی نیاز به درمان دارد زیرا هرچه دیرتر به پزشک مراجعه کنید احتمال پخش شدن زگیل در نواحی بدن شما بیشتر خواهد شد. از طرفی وجود زگیل در مجرا ادرار و اطراف مقعد و دهانه ی رحم بسار خطر ناک است و میتواند عامل سرطان باشد. در نتیجه هر زمان به ویروس یا زگیل تناسلی دچار شدید باید ابتدا برای درمان زائده پوستی فعال اقدام کنید. سپس برای چکاپ هرساله به پزشک مراجعه کنید تا در صورت بروز زگیل هرچه سریع تر برای درمان آن اقدام کنید.

قابل توجه است که تنها راه درمان زگیل و زائده های پوستی  کرایو یا فیرز کردن می باشد.  

اما درمواردی که زگیل بسیار بزرگ شود و یا سطح زیادی از پوست را درگیر کند و یا داخل مجرا،‌ مقعد و دهانه ی رحم ایجاد شود، باید به کمک جراحی این زگیل برداشته شود. انتخاب روش درمان به عهده ی پزشک می باشد.

راه های درمان چیست ؟

کرایوتراپی تنها روش درمان زگیل تناسلی است. در این روش زائده ی پوستی فریز شده و به مروز زمان خشک شده و از سطح پوست جدا می شود. پس از فریز کردن زائده،‌ احتمال ترکیدن و پخش شدن کیسه های حاوی ویروس داخل زگیل از بین می رود و با این کار از پخش شده ویروس و سرایت به نواحی اطراف پوستی جلوگیری می شود.

راه های دیگر جون سوزاندن و لیزر و ... برای درمان زگیل مناسب نیست. زیرا زائده ی پوستی در زمان گره شدن همانند بادکنک بزگ شده و میترکد و مایع ویروسی داخل آن به پوست اطراف سرایت می کند.

برای گرفتن نوبت درمان زگیل تناسلی در مرکز پزشکی آندرومید

با شماره تلفن 02128421149 تماس گرفته
یا در واتس آپ به شماره ی 02128421149 پیام دهید